MÄKKÉ TECHNIKY alebo tiež MYOFASCIÁLNA MASÁŽ je masáž, pri ktorej sa pracuje s mäkkými tkanivami. Využíva sa práca so spúšťovými bodmi, odborné manuálne hmaty a techniky na odstránenie svalových bolestí, uvoľňovanie napätia a fascií. Fascie sú spojivové tkanivá v tele, ktoré spájajú jeho časti medzi sebou, je to väzivová blana, ktorá obklopuje každý sval. Fascia sa zahusťuje a tvrdne keď je v nej chronické napätie.

Je to veľmi účinný spôsob masáže pri odstraňovaní problémov a bolestí spôsobených blokádami, hlavne v oblasti krčnej chrbtice, medzi lopatkami, v driekovej a krížovej oblasti. Masáž sa začína v sede, masíruje sa krk, krčná chrbtica, trapézy, plecia. Pokračuje sa v ľahu na bruchu masírovaním oblasti lopatiek, chrbta, drieku a krížovej oblasti. Táto masáž je odlišná od klasickej masáže, nepoužíva sa pri nej žiaden olej. Vykonáva sa reflexne, tlakom na príslušné body, sval reaguje postupným uvoľňovaním a klient to často cíti ako prílev tepla do tela. Ak je však uvoľňovaná svalová partia alebo úpon výrazne stuhnuté, môže klient pociťovať menšiu či väčšiu bolesť počas uvoľňovania.

Táto metóda (technika) pomáha pri postakútnych bolestiach chrbta, nadmernom svalovom napätí (hypertonuse), skrátení povrchovo uložených svalov, väzív a šliach, poruchách hybnosti, skolióze, bolestiach hlavy, chrbtice, svalov a kĺbov, šumení v ušiach, častých migrénach a bolestiach hlavy

Pre zvýšenie účinku je výbornou kombináciou spojenie s reflexnou masážou chodidiel.